Czym są i jak działają pompy ciepła?
Gdy mówi się o nowoczesnym budownictwie, bardzo często słyszy się określenie „pompy ciepła”. Czym one są? Najprościej mówiąc, to urządzenia, dzięki którym dom staje się bardziej energooszczędny. Pozwalają one na ogrzewanie domu przy stosunkowo niskich kosztach i bez nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Warto poznać te urządzenia bliżej.
Jak działa pompa?
Pompy ciepła to zaawansowane technicznie urządzenia, jednak zasada ich działania jest stosunkowo prosta. Pompa pobiera ciepło z powietrza lub ziemi i przepompowuje je do domu. Aby pompa mogła pracować, na zewnątrz nie musi być bardzo ciepło. Poradzi sobie ona nawet przy niskich temperaturach. Jest to więc urządzenie, które pobiera energię ze źródeł odnawialnych. Pompa potrzebuje do pracy nieco energii elektrycznej. Jednak jest to znikoma ilość w porównaniu z energią, która potrzebna jest do ogrzania całego domu. Urządzenie uniezależnia więc nieco właścicieli domu od dostawców energii i wysokich rachunków. Pomp ciepła używa się obecnie nie tylko do ogrzewania domu, ale także wody użytkowej w nim. Urządzenie stało się tak popularne, że wiele osób instaluje pompę ciepła także do ogrzewania innych miejsc, np. wody w basenie. Pompy ciepła coraz częściej stosowane są w domach energooszczędnych i pasywnych.
Czy to działa?
Instalacja pompy ciepła to oczywiście dla inwestora dodatkowy koszt podczas budowy. Jednak wydatek szybko się zwraca. Opłacalność inwestycji można zaobserwować już po kilku intensywnych sezonach grzewczych. Pompa ciepła w zestawieniu z panelami fotowoltaicznymi czy przydomową elektrownią wiatrową to wspaniały sposób na pozyskiwanie ekologicznej energii i obniżenie rachunków na prąd. Jest całkowicie bezobsługowa, nie wymaga dorzucania do niej paliwa, ani tym bardziej czyszczenia czy specjalnego nadzoru. To nowoczesne i przyszłościowe rozwiązanie.